Unijny wykaz jurysdykcji zadziała jak przysłowiowy bat
Uznanie Rosji za raj podatkowy wywoła poważne skutki dla polskich podatników realizujących transakcje z rosyjskimi firmami. Mogą się spodziewać wzmożonych kontroli. A to tylko jedna z konsekwencji.
Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ang. Economic and Financial Affairs Council, ECOFIN) dodała 14 lutego 2023 r. do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (dalej: „Wykaz”) – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostarykę, Wyspy Marshalla i Federację Rosyjską.
Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej, publikowany jako załącznik do konkluzji Rady ECOFIN, powstał w grudniu 2017 r. i obecnie obejmuje 16 krajów. Jest on częścią unijnej strategii zewnętrznej na rzecz opodatkowania i ma wspomagać bieżące starania o promowanie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na skalę światową. Wykaz, regularnie aktualizowany, jest częścią zadań realizowanych przez UE mających na celu zwalczanie uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania.
Uwaga!
Jak wskazała Rada UE, Rosja została ujęta w wykazie z powodu niespełnienia swojego zobowiązania do zajęcia się szkodliwymi aspektami preferencyjnego systemu podatkowego dla międzynarodowych spółek holdingowych.
Zaistniała sytuacja, będzie wiązała się z szeregiem konsekwencji na gruncie podatkowym, w szczególności w dwóch obszarach, tj. CIT i MDR (raportowanie schematów podatkowych).
Wpisanie Rosji na unijną listę jurysdykcji niechętnych współpracy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta